Tööstussektori digitaliseerimine kasvab, kuid pikk tee on veel minna

28. november 2019

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium teostas Interreg projekti DIGINNO raames tööstusettevõtete digitaliseerimise ärivajaduste uuringu, mille eesmärk oli välja selgitada Läänemere regiooni tööstusettevõtete digitaalsete tehnoloogiate rakendamise väljakutsed ja eesmärgid. Uuring näitas Baltimere regiooni ettevõtete avatust erinevate tehnoloogiate kasutuselevõtuks ning ühtlast arenenud taset. Tööstussektoris tegutsevatele väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele suunatud intervjuude ja küsimustike

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium teostas Interreg projekti DIGINNO raames tööstusettevõtete digitaliseerimise ärivajaduste uuringu, mille eesmärk oli välja selgitada Läänemere regiooni tööstusettevõtete digitaalsete tehnoloogiate rakendamise väljakutsed ja eesmärgid. Uuring näitas Baltimere regiooni ettevõtete avatust erinevate tehnoloogiate kasutuselevõtuks ning ühtlast arenenud taset.

Tööstussektoris tegutsevatele väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele suunatud intervjuude ja küsimustike abil analüüsiti mitmete digitaalsete tehnoloogiate praegust ja kavandatud kasutatavust viie aasta perspektiivis.
Ilmnes, et tööstusettevõtetes on laialdaselt kasutusele võetud automatiseerimine, andmebaasid, traadita ühendused, krüpteerimine, pilvandmetöötlus, andmete visualiseerimine, andurid ja virtuaalne simulatsioon. Teisalt on mitmed digitaalsed tehnoloogiad, nagu robootika, suurandmed, tehisintellekt, masinõpe, liitreaalsus, plokiahel ja droonid kasutusel vähesel määral. Mainitud tehnoloogiate madalama kasutuselevõtu peamiseks põhjuseks on tajutava väärtuse puudumine, mis tuleneb kõrgetest juurutamise kuludest, selgete rahavoogude puudumisest ja vähestest kasutusjuhtudest tehnoloogiate rakendamiseks.

Uuringu põhjal pole viie aasta perspektiivis ulatuslikku muutust digitaalsete tehnoloogiate kasutamises ette näha. Tööstusettevõtetel on positiivsed ootused hakata kasutama rohkem automatiseerimist, andmebaase, traadita ühendusi, krüpteerimist, pilvandmetöötlust, andmete visualiseerimist, andureid, virtuaalset simulatsiooni, robootikat ja suurandmeid. Tehisintellekt, masinõpe, liitreaalsus, plokiahel ja droonid on tehnoloogiad, mida eeldatakse endiselt väiksemal määral kasutada.

Tööstusettevõtted tõid välja mitmeid olulisi väljakutseid, mis mõjutavad digitaalsete tehnoloogiate kasutuselevõttu. Ilmnes, et soov on küll rakendada rohkem tehnoloogiaid, kuid Läänemere piirkonnas puudub selleks piisav kompetents. Lisaks rõhutasid organisatsioonid vajadust nii rahastusele kui ka teenuste infrastruktuuri ajakohastamisele.

DIGINNO on uuringule tuginedes pakkunud välja soovitused ja lahendused digitaliseerimise kitsaskohtade leevendamiseks ning kõrvaldamiseks.

Tööstusettevõtete digitaliseerimise ärivajaduste uuringuga saab lähemalt tutvuda DIGINNO veebis. Teema üle arutleti novembris Berliinis toimunud poliitilisel seminaril ja õppekülastusel „Tööstuse digitaliseerimine – Läänemere piirkonna kogemus”, mille kohta leiab rohkem informatsiooni DIGINNO kodulehelt.

Interreg