Ratas: digitaliseerimine peab jõudma kõikidesse sektoritesse

26. november 2019

Peaminister Jüri Ratase tänasel kohtumisel Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu juhatuse liikmetega tõdeti, et kõik meie majandussektorid vajavad digitaliseerimist ja heade infotehnoloogia-alaste teadmistega tööjõudu. Peaministri sõnul on Eesti avalik sektor olnud digitaliseerimisel eesrindlik. „Meie järgmine suur väljakutse on seda edu hoida ja edasi arendada ning pingutada ka selle nimel, et

Peaminister Jüri Ratase tänasel kohtumisel Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu juhatuse liikmetega tõdeti, et kõik meie majandussektorid vajavad digitaliseerimist ja heade infotehnoloogia-alaste teadmistega tööjõudu.

Peaministri sõnul on Eesti avalik sektor olnud digitaliseerimisel eesrindlik. „Meie järgmine suur väljakutse on seda edu hoida ja edasi arendada ning pingutada ka selle nimel, et digitaliseerimine ja automatiseerimine hõlmaks ettevõtlust laiemalt. Ilma selleta on meie tootlikkuse kasvuvõime piiratud,“ sõnas Ratas.

Kohtumisel osalenud leidsid, et uute tehnoloogiliste lahenduste kasutuselevõtu soodustamiseks on oluline võimalikult efektiivselt kasutada Euroopa Liidu uue eelarveperioodi vahendeid. Lisaks arutati võimalusi, kuidas nii era kui avalik sektor saaks rohkem toetada ja tunnustada ettevõtteid, kus teadus- ja arendustegevusse investeeritakse.

ITL-i esindajate sõnul on riiklik tööstuse digitaliseerimise programm olnud ettevõtjate seas populaarne. Muljetavaldavat muutust võib märgata nende ettevõtete tööelus, mis on kasutanud EAS-i pakutavat digidiagnostika meedet. Selle eesmärgiks on turvaliselt ja teadlikult alustada tootmisprotsessi automatiseerimisega.

Kohtumise osalejad rõhutasid ka seda, et IKT-sektoris on tarvis kõrge kvalifikatsiooniga tööjõudu, kuid IT oskustega töötajaid vajavad ka muud tegevusalad. 2016. aastal valminud OSKA IKT tööjõu- ja oskuste vajaduse uuringu järgi oleks kümne aasta jooksul tarvis juurde ligi 13 000 IKT-spetsialisti. See on võrreldes teiste sektoritega kõige suurem nõudlus. Lisaks rõhutati, et koostöös erasektoriga on vaja pöörata veelgi rohkem tähelepanu täiend- ja ümberõppeprogrammidele.

Kohtumisel arutati ka 5G tehnoloogia arenguid ning võimalusi saavutada tasakaal julgeolekuhuvide ja siinsete ettevõtete konkurentsivõime vahel, samuti e-riigi tulevikku ning sellega kaasnevaid rahastamisvajadusi.

Allikas: EV Valitsuse veebileht 26. november 2019